
Jak se postarat o ptactvo v zimě
Ptačí druhy, které se u nás vyskytují během podzimu odlétají do oblastí s příznivějším podnebím a dostatkem potravy. Ti kteří u nás na zimu zůstávají rádi přijmou drobné přilepšení, především za tuhých zim se silnými mrazy a vysokou sněhovou pokrývkou.
Na krmítku je nejdůležitější stříška, aby potrava nezapadala sněhem nebo nezvlhla, také je potřeba k okrajům připevnit zábranu aby ji vítr nesfoukl.
Krmítko umístíme na volném prostranství, na klidném a přehledném místě, minimálně 1,5 metru nad zemí a alespoň 2 metry od nejbližšího stromu.
Co patří na krmítko:
ovesné vločky, strouhaná suchá houska, strouhaná mrkev, tvaroh, vnitřní sádlo nebo lůj. Použít můžeme i jakákoliv semena (slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko, řepka), velice vhodná jsou drcená jádra vlašských a lískových ořechů. Nikdy nedávejte na krmítko zkažené krmivo, ptáky nikdy nekrmte těstovinami, slanými a kořeněnými nebo uzenými výrobky ani přepáleným lojem.
Jako potravu mají nejraději:
vodní ptáci - kachny, labutě, lysky, rackové: měkké pečivo, pečivo nesmí být tvrdé, mohlo by zranit jícen a mělo by být rozdrobeno na menší kousky.
strakapoudi: lůj nebo tukovou směs
pěnkavy, zvonci, strnadi, dlaskové, vrabci, kosi: semena plevelů a obilovin
sýkory, brhlík, šoupálek, mlynařík: olejnatá semena, lůj, tuková směs
kosi a kvíčaly: plody nejrůznějších bobulovin, jablka
Kdy začít krmit?
S krmením je možné začít již začátkem listopadu. Krmivo ze začátku podávat pravidelně v menších dávkách. Přikrmovat můžeme až do konce března.